Vértes Gábor 1989-ben alapította és egészen
2021. december 2-án bekövetkezett haláláig
vezette a Pauker Nyomdát.
Vértes Gábor offset gépmesterként a budapesti Kossuth Nyomdában kezdte meg a pályafutását. A családtörténet több, mint 120 évre nyúlik vissza: felmenői közül déd-nagybátyja, Pauker Mór 1902-ben alapított egy papír-írószer kereskedést Budapesten, ahol a speciális igények kiszolgálására egy kis nyomdagép állt rendelkezésre. A cég közel 50 évig működött, azonban az 1952. évi államosítást nem sikerült elkerülnie.
Gábor ennek a cégnek az emlékére, illetve legelső asszisztense és üzleti tanácsadója, a nagymamája tiszteletére adta a nyomdának a Pauker nevet. Kiváló üzleti érzékének és kitartó munkájának köszönhetően a Pauker Nyomda napjainkra Magyarország egyik vezető íves ofszet nyomdájává nőtte ki magát. Neve összefonódott a minőség, a megbízhatóság és a korrekt, hosszú távú üzleti kapcsolatok fogalmával.
„Nálunk az egyik legfontosabb alapelv a korrekt, adott szón alapuló üzleti magatartás, hiszen minden ügyfelünkkel hosszú távú együttműködésre törekszünk.”
Nem csupán a saját nyomdája, hanem az egész nyomdaipar működését a szívén viselte. A magyar Nyomda- és Papíripari Szövetség elnökhelyetteseként hosszú éveken keresztül dolgozott azon, hogy ez a közösség minél nagyobb és erősebb legyen. Hitt abban, hogy érdemes tenni és befektetni a közös jó érdekében, mert az végsősoron az egyéni érdekeket szolgálja, még ha nem is kimutatható azonnal az üzleti eredményekben. Halála után tiszteletére a magyar Nyomda- és Papíripari Szövetség a Pro Foederatio díjat átnevezi Vértes Gábor díjra (http://www.fedprint.hu/vertes-gabor-dij).
Sokoldalúságát bizonyítandóan nem csak a nyomdaiparban alkotott maradandót. Művészetrajongóként megalapította a Pauker Collection című könyvsorozatot, mellyel kortárs képzőművészek részére biztosít megjelenési lehetőséget.
KÉP (Pauker Collection)
Ha csak egy jellemzőt kellene kiemelni a személyiségét illetően, az talán az emberi kapcsolatokba és a közösségbe vetett hite lehetne.
A Pauker Nyomda továbbra is családi kézben van, és Gábor által kialakított alapelvek és hagyományok mentén működik tovább.
Ahogy Gábor mondaná:
„Minket az adott szó kötelez, és a nevünkhöz társított minőség.”